Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników.
KOMUNIKAT
Wójta Gminy Brochów.
W związku z likwidacją od 2004 roku ulg podatkowych, w tym
tzw. "ulg uczniowskich" dla pracodawców za wykształcenie młodocianych pracowników – informuję, że dofinansowanie pracodawcom kosztów przygotowania zawodowego młodocianych pracowników odbywać się będzie w ramach dotacji celowej dla gminy przyznawanej z budżetu wojewody. Obowiązek dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia przypisano gminom właściwym ze względu na miejsce zamieszkania młodocianych pracowników w ramach zadań własnych i obejmuje pracodawców, którzy zawarli umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego pracowników po dniu 31 grudnia 2003 r. oraz pracodawców, którzy zawarli umowy
przed 1 stycznia 2004 r., ale kształcenie rozpoczęli w roku szkolnym 2004/2005.
Biorąc pod uwagę powyższe, pracodawcy, którzy prowadzą dla młodocianych naukę zawodu trwającą 2 lata, będą mogli ubiegać się o dofinansowanie
po zakończeniu tej nauki, tj. w roku 2006.
Młodociany pracownik, to zgodnie z ustawą – Kodeks Pracy, jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat, podlegająca (zgodnie z ustawą o systemie oświaty) obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki.
Zgodnie z art. 70b ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zmianami), pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia, jeżeli:
- pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych, określone w odrębnych przepisach,
- młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenia
do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie z odrębnymi przepisami.
Dofinansowanie przyznaje wójt właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika, w drodze decyzji, po stwierdzeniu spełnienia warunków wynikających z art. 70b ust. 1 ustawy o systemie oświaty.
Dofinansowanie jest przyznawane na wniosek pracodawcy złożony w terminie 3 miesięcy od ukończenia przez młodocianego pracownika nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Do wniosku należy dołączyć kopie:
- dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje wymagane
do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych,
- umowy o pracę z młodocianym w celu przygotowania zawodowego,
- dyplomu, świadectwa lub zaświadczenia potwierdzającego zdanie przez młodocianego egzaminu.
Wysokość kwoty dofinansowania kosztów kształcenia jednego młodocianego pracownika zależy od okresu kształcenia wynikającego z umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego i wynosi:
w przypadku nauki zawodu:
· 4.587,-zł – przy okresie kształcenia wynoszącym 24 miesiące
· 7.645,-zł – przy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy.
W przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy: 240,-zł za każdy pełny miesiąc kształcenia.
Począwszy od dnia 1 stycznia 2005 r., kwoty dofinansowania, określone wyżej, podlegają waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, jeżeli wskaźnik ten w okresie od roku kalendarzowego, w którym przeprowadzona była ostatnio waloryzacja, wynosi co najmniej 105%.
Planowanie środków pieniężnych na dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników .
Zgodnie z § 3a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. Nr 60 poz. 278 ze zmianami) o zawarciu umowy pracodawca zobowiązany jest zawiadomić wójta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego.
W celu zaplanowania wystarczających środków na dofinansowanie
ww. kształcenia i prawidłową realizację zadania, proszę wszystkich pracodawców o powiadomienie tut. urzędu, o zawarciu umów z młodocianymi pracownikami.
Obowiązek dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia przypisano gminom właściwym ze względu na miejsce zamieszkania młodocianych pracowników w ramach zadania własnego, a warunki jego uzyskania określa przepis art. 70b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami).
Informacje proszę przesyłać lub dostarczać (wg załączonego wzoru) na adres:
Urząd Gminy
Brochów
05-088 Brochów
Osoba odpowiedzialna : Ewa Nalborska – kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół , pokój nr 35
Tel. ( 0-22) 725-70-03 lub 725-70-51
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Michał Jakubowski
- Data udostępnienia w BIP: 2007-03-22 08:48:23
- Informacja zaktualizowana przez: Michał Jakubowski
- Data ostatniej aktualizacji: 2007-03-22 08:48:23
- Liczba odsłon: 1845
- Historia dokumentu: