28.09.2009 r.
Apetyt na …. jeszcze jedną wędkę
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brochowie od lat dostrzega potrzebę udzielania wielokierunkowej pomocy dla mieszkańców naszej gminy znajdujących się w trudnej sytuacji. Mamy świadomość, że poza dawaniem mieszkańcom przysłowiowej ryby – to jest przyznawaniem zasiłków - należy dać także przysłowiową wędkę oraz nauczyć się nią posługiwać, aby każdy mieszkaniec mógł stać się w przyszłości osobą samodzielną. Ta wspomniana wędka, to oczywiście możliwość nauki nowego zawodu, a nauka posługiwania się wędką – to bloki zajęć z doradcą zawodowym i z psychologiem.
Dawanie przysłowiowych wędek rozpoczęliśmy w roku ubiegłym poprzez realizację projektu systemowego „Re/integracja osób wykluczonych/ zagrożonych wykluczeniem społecznym na terenie gminy Brochów” (w ramach działania 7.1, Poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej - dofinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki).
Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej w 2008 roku umożliwiliśmy 10 osobom zdobycie nowego zawodu oraz potrzebnej wiedzy, ułatwiającej podjęcie pracy i aktywności społecznej.
W roku bieżącym pomocą objęliśmy 15 osób. Projekt również zakładał przede wszystkim zdobycie wiedzy praktycznej, przydatnej zarówno w życiu osobistym, społecznym, jak i zawodowym.
- Ta wiedza się przydaje, co zrobić, żeby wziąć udział w szkoleniach w następnym roku?
To pytanie zadawali niektórzy uczestnicy projektu w czasie, kiedy dobiegała końca realizacja szkoleń zaplanowanych w ramach realizacji projektu .To pytanie świadczy o tym, że osoby biorące udział w szkoleniach są otwarte na wiedzę, mają ochotę nadal uczyć się nowych rzeczy. Jest również sygnałem dla kadry realizującej projekt, że takie szkolenia są potrzebne.
W 2009 roku, tak jak w roku poprzednim, wszystkie osoby, które podpisały deklarację uczestnictwa w w/w projekcie ukończyły wszystkie zaplanowane w ramach projektu szkolenia i kursy, a więc w tym roku:
15 osób ukończyło kurs zajęć z psychologiem - „Aktywna integracja społeczna”;
15 osób ukończyło kurs zajęć z doradcą zawodowym – „Aktywna integracja zawodowa”;
5 osób ukończyło szkolenie z aktywnej integracji edukacyjnej – „Opieka nad osobami starszymi i dziećmi”;
10 osób ukończyło szkolenie z aktywnej integracji edukacyjnej – „Nowoczesne metody wykańczania wnętrz”.
Wszyscy mieli zapewnioną możliwość wzięcia udziału w warsztatach doradczych, a także w wycieczkach i spotkaniach integracyjnych.
Z przeprowadzonych wśród uczestników projektu ankiet wynika, że dzięki uczestnictwu w projekcie każdy zdobył nowe, praktyczne umiejętności pracownicze, a także nowe umiejętności komunikacyjne
oraz nową wiedzę w zakresie poruszania się po rynku pracy.
Mamy głęboka nadzieję, że zaowocuje to w miarę szybkim podjęciem pracy oraz wzrostem aktywności społecznej uczestników szkoleń.
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Kopka Łukasz
- Data udostępnienia w BIP: 2010-04-27 11:06:02
- Informacja zaktualizowana przez: Kopka Łukasz
- Data ostatniej aktualizacji: 2010-04-27 11:06:02
- Liczba odsłon: 1891
- Historia dokumentu: